Najpopularniejsze samochody dostawcze 2018 roku

Najpopularniejsze samochody dostawcze 2018 roku

Z roku na rok na polskich drogach pojawia się więcej pojazdów służących dostarczaniu najróżniejszego asortymentu. Do czerwca 2018 roku samochody dostawcze były rejestrowane ponad 32 tysiące razy, a więc o 10% częściej, niż miało to miejsce w tym samym okresie poprzedniego roku.

Zdecydowanie największą popularność zdobyły samochody marki Fiat, w pierwszej dziesiątce pojawiły się aż dwa modele tego producenta – Fiat Ducato i Fiat Doblo. Pierwszy z nich pojawił się w rejestrach ponad 3200 razy, a drugi ponad 1100. W sumie zarejestrowano je ponad 5500 razy. Oprócz nich w pierwszej dziesiątce znalazły się:

  • Renault Master (ponad 4200 rejestracji)
  • IVECO Daily (ponad 2800 rejestracji)
  • Mercedes Sprinter (około 2000 rejestracji)
  • Peugeot Boxer (ponad 1700 rejestracji)
  • Ford Transit (ponad 1300 rejestracji)
  • Dacia Dokker Van (ponad 1150 rejestracji)
  • Citroen Jumper (ponad 1100 rejestracji)
  • Volkswagen Crafter (ponad 1000 rejestracji)

Jak widać, w Polsce mocno ceni się samochody dostawcze włoskiej produkcji. Według konsumentów Fiaty charakteryzują się niedrogą eksploatacją, a stosunek ceny do jakości również stoi na bardzo wysokim poziomie.  Warto również wspomnieć o mocno rozbudowanej sieci serwisowej. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dominacja Fiata nie jest niczym dziwnym.

Również bardzo wysoka sprzedaż francuskich samochodów jest bardzo zasłużona. Do Renault Master bardzo długo doczepiona była metka auta niezwykle awaryjnego, ale okazało się, że w większości powodem tego stanu rzeczy były stereotypy, które już od wielu lat ciągną się za tą marką. Peugeot Boxer również zasłużył na swoją pozycję. Małe i średnie firmy decydują się na kupno lekkich i niedużych samochodów dostawczych, ponieważ często się zdarza, że zlecenie wymaga dostarczenia materiałów do zatłoczonego miasta, do biurowców lub parkingów podziemnych. Z tego powodu wybór tak często padał na powyższe samochody dostawcze.

Samochody do 3,5 tony są bardzo wszechstronne, wiele firm oferujących usługi budowlano-remontowe wybiera je ze względu na dużą ładowność i łatwość w użytkowaniu – do prowadzenia tego typu pojazdów wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B, gdy do aut o większej masie potrzeba już dodatkowych uprawnień. Do tego istotną cechą są wspomniane niewielkie gabaryty, które umożliwiają zaparkowanie nawet w ciasnych przestrzeniach. Ponadto wielu producentów oferuje wiele wersji nadwozia różniących się długością lub wysokością. Dlatego samochody dostawcze w Polsce jeszcze przez długie lata z powodzeniem będą jeździć po drogach.

panel